www.PowerboatRacing.de
Results

Lauffen (GER) 2009

EC F-4S - 11/12 September 2010
Official Total Result
F-4S, F-R1000, OSY-400, O-350, F-ADAC

European Championship F-4S
Pos. Boat
No
Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Heat 4
Points
Total
Points
Stefan HAGIN  GER  400  400  400  (400)  1200 
79  Adrian MANIEWSKI  POL  (169)  300  300  300  900 
25  Martin MOROSZ  LAT  (225)  225  225  225  675 
Alexander SCHELLER  GER  300  169  169  (169)  638 
88  Uwe SCHWARICK  GER  (71)  127  95  95  317 
60  Ada PRZYBYL  POL  95  95  (71)  127  317 
16  Ivo EGLE  LAT  127  (22)  127  30  284 
18  Dominic STAHL  GER  53  71  DSQ  71  195 
39  Daria PRZYBYL  POL  40  53  53  DNF  146 
10  27  Bram SCHEEPERS  GER  (30)  40  30  53  123 
11  40  Norbert GIMPL  GER  (22)  30  40  40  110 
   50  Simone SCHUFT  GER  DNS  DNS  DNS  DNS 
   12  Uwe BRETTSCHNEIDER  GER  DNS  DNF  DNS  DNS 
top

F-R1000
Pos. Boat
No
Name Town Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
16  Kay KASCHUBE  Mittenwalde  400  400  400  1200 
69  Udo SCHÜTTE  Goldenstedt  300  225  127  652 
10  Reinhard GERBERT  Berlin  DNS  300  300  600 
65  Andreas LODAHL  Dessau  169  169  169  507 
88  Marcel LÖFFLER  Steinbach  225  127  95  447 
33  Peter HEIBUCH  Neu Zittau  DNF  225  225 
39  Sven-Olaf URBAN  Hamburg  95  95  DNS  190 
Bernd MEHNERT  Rostock  127  DNF  DNS  127 
top

OSY-400
Pos. Boat
No
Name Town Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
33  Alexander GRAEFF  Traben-Trabach  300  400  400  1100 
23  Philipp FRANZ  Dresden  400  300  225  925 
Björn WIESNER  Brandenburg  225  225  169  619 
63  Tobias KOSTECKI  Dessau  127  127  300  554 
81  Olaf König  Zeuthen  169  53  127  349 
66  Jana NOLZE  Serno  95  95  95  285 
15  Afrian BERND  Koblenz  71#169  DNF  240   
30  Thomas TRABITZSCH  Chemnitz  53  71  71  195 
top

O-350
Pos. Boat
No
Name Town Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
186  Roman SCHNAIDER  Vockerode  300  300  225  825 
22  Dirk KOTT  Dessau-Roßlau  400  400  DNF  800 
54  Anja FRIEDRICH  Grünheide  169  225  400  794 
Frank GLEINERT  Kröv  127  169  300  596 
88  Dominik KNAPE  Dessau  225  127  DNF  352 
Heiko SCHMIDT  Dessau  DSQ  DNF  169  169 
   Sven FROMM  Dessau-Roßlau  DNF  DNS  DNS 
   63  Jürgen KOSTECKI  Dessau  DNF  DNS  DNS 
top

Formula ADAC - Sprint Race
Pos. Boat
No
Name Town Time Points
12  Mike SZYMURA  Berlin  14:37.86  20 
21  Manuel SAUERESSIG  Brodenbach  14:40.75  18 
Annebel SCHEEPERS  Gennep (NED)  14:46.05  16 
Uwe SCHWARICK  Königs Wusterh.  14:48.95  14 
19  Winfried SEVERIN  Petershagen  15:25.04  12 
22  Kim LAUSCHER  Löningen  15:33.07  10 
20  Patrick WIESE  Bondorf  15:37.80 
15  Marcel SEVERIN  Ludwigsfelde  14:39.11 1R- 
13  Christian TIETZ  Dresden  14:47.21 1R- 
R- = laps back
top

Formula ADAC
Pos. Boat
No
Name Town Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
21  Manuel SAUERESSIG  Brodenbach  40  36  36  112 
Annebel SCHEEPERS  Gennep-NED  24  40  40  104 
12  Mike SZYMURA  Berlin  32  32  32  96 
20  Patrick WIESE  Bondorf  36  28  28  92 
15  Marcel SEVERIN  Ludwigsfelde  28  20  20  68 
Uwe SCHWARICK  Königs-Wusterhausen  20  24  18  62 
19  Winfried SEVERIN  Petershagen  16  18  24  58 
13  Christian TIETZ  Dresden  14  16  16  46 
22  Kim LAUSCHER  Löningen  18  DSQ  DSQ  18 
top

Formula ADAC - Match Race
Pos. Boat
No
Name Town
20  Patrick WIESE  Bondorf 
12  Mike SZYMURA  Berlin 
21  Manuel SAUERESSIG  Brodenbach 
22  Kim LAUSCHER  Löningen 
Uwe SCHWARICK  Königs-Wusterhausen 
Annebel SCHEEPERS  Gennep-NED 
19  Winfried SEVERIN  Petershagen 
13  Christian TIETZ  Dresden 
15  Marcel SEVERIN  Ludwigsfelde 
10  18  Dominic STAHL  Untergruppenb. 
top
Source: Race Office

DNF=Did Not Finish, DNS=Did Not Start, DSQ=Disqualified

back      home      Print
Admin