www.PowerboatRacing.de
Results

German Championship 2014

Total Results of German Championship 2014 - all Classes
F-R1000, OSY-400, O-350, GT-15, F-ADAC, ADAC-Masters

Class Formula R1000
Pos. Boat
No
Name
(Town)
Round 1
Points
T.-Trarbach
Round 2
Points
Brodenb.
Round 3
Points
Dessau
Round 4
Points
Kriebstein
Total
Points
1 10 Reinhard GERBERT (Berlin) 400 400 400 225 1425
2 14 Udo KASCHUBE (Heidesee) 300 300 225 400 1225
3 20 Peter HEIBUCH (Neu Zittau) 225 225 127 300 877
4 3 Lars KATZORKE (Wolfsburg) 169 169 300 169 807
5 88 Marcel LÖFFLER (Steinbach) 127 127 0 0 254
6 33 Patrick ZDRALEK (Oberursel) 95 0 0 95 190
=6 65 Andreas LODAHL (Dessau)   95 95   190
8 6 Andreas SCHULZE (Dessau-Rosslau)     169   169
9 69 Udo SCHÜTTE (Goldenstedt) 0 0   127 127
top

Class OSY-400
Pos. Boat
No
Name
(Town)
Round 1
Points
T.-Trarbach
Round 2
Points
Dessau
Total
Points
1 33 Alexander GRAEFF (Traben-Trarbach) 400 300 700
2 8 Thiemo WENDE (Dessau) 225 400 625
3 6 Björn WIESENER (Brandenburg) 300 225 525
4 66 Christian STIELER (Dessau) 169 169 338
  54 Udo MITSCHER (Traben-Trarbach) 0   0
top

Class O-(up to)350
Pos. Boat
No
Name
(Town)
Round 1
Points
T.-Trarbach
Round 2
Points
Jedovnice
Round 3
Points
Dessau
Total
Points
1 54 Udo MITSCHER (Traben-Trarbach) 400 400   800
2 14 Ingo HEPNER (Berlin) 0 300 300 600
3 4 Steffen TEMPELHAHN (Beetzsee) 225 95 225 545
4 6 Sven FROMM (Dessau-Roßlau) 0 127 400 527
5 33 Alexander GRAEFF (Traben-Trarbach) 300     300
6 13 Mario ALEX (Dessau) 0 225 0 225
7 8 Falk OERTEL (Dresden) 0 169   169
  1 Frank GLEINERT (Kröv) *     0
  2 Jörg GLEINERT (Rhaunen) * *   0
  22 Dirk KOTT (Dessau) *     0
  36 Holger HOFMANN (Reppichau)     * 0
  49 Stefan PROBST (Dresden)     * 0
  109 René BEHNCKE (Dessau)     * 0
* = took part, but not regitrated for the Int. German Championship
top

Class GT-15
Pos. Boat
No
Name
(Town)
Round 1
Points
Kiel
Round 2
Points
Berlin
Round 3
Points
Rendsburg
Round 4
Points
Düren
Total
Points
1   Pierre-André LÖSCH (Rendsburg) 300 400 225 71 996
2   Leroy LÖSCH (Rendsburg) 400   400 95 895
3   Chiano FOHRI (Berlin) 95 40 300 400 835
4   Denise WESCHENFELDER (Karlsruhe) 127   169 300 596
5   Marie NÖSKE (Schacht-Audorf) 53 300 95 22 470
6   Maximilian ALBRECHT (Lohe-Föhrden) 40 53 127 225 445
7   Dustin SCHARF (Elsdorf-Western) 30 169 71 127 397
8   Sonja STURCZ (Rendsburg) 17 95 53 169 334
9   Paul MILLER (Rendsburg)   225 17 30 272
10   Arista MEIER(Bad Pyrmont) 169   40 17 226
11   Marco KREMER (Köln) 2 127 30 40 199
12   Sandra SIEFKES (Albersdorf) 13 71 13 13 110
13   Enno MEYER (Bad Pyrmont)     22 53 75
top

Formula ADAC (MSG Motorboat Cup)
Results here (*.PDF)
top

ADAC Masters (F-4S)
Results here (*.PDF)
top
Source: DMYV, ADAC and results of the races

back      home      Print
Admin